Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč se nam nedaří hubnout??

4. 5. 2008

1. NESPAVOST A PONOCOVÁNí Kanadský tým výzkumníků se zaměříl na to, zda má kvalita spánku nějakou souvíslost s přibíráním hmotností. Zjistil, že u dítěte, které spí v noci méně než deset hodin, vzniká třikrát větší riziko nadváhy než u dětí, které si dopřávají dvanáct a více hodin spánku. Žádný jiný faktor (nadváha rodičů, málo pohybu) prý nepůsobí tak negativně na váhu dítěte. Odborníci zjistili, že kvůli chybějicím hodinám spánku klesne v těle hladinaObrazek hormonu leptinu, který povzbuzuje metabolismus a snižuje chuť k jídlu. Zároveň tělo produkuje více hormonu grelinu, který naopak chuť zvyšuje. Podobně to funguje u dospělých. Proto si rozmyslete zbytečné ponocování a nežehlete po půlnoci pod záminkou, že jste to dříve nestihly. Škodí to kráse i zdraví!

 

2. ZRÁDNÉ POHODLí KLIMATIZACE Když se musí náš organizmus vyrovnávat s teplotními rozdíly a regulovat tělesnou teplotu, spotřebuje na to energii. Klimatizační zařízení tuto námahu převezmou za nás. V Americe experimentovali s laboratorními zvířaty tak, že jim výrazně střídali pokojovou teplotu, a ta skutečně zhubla. Když ale sedíme celý den v klimatizované místnosti o stejné teplotě, naše tělo nemá důvod nespalovat energii, aby nás ohřálo.

 

3.NEVĚSTY V OHROŽENí Výzkumníci z univerzity v anglickém Newcastlu zjistili, že po vstupu do manželství se vyrovnává mezi mužem a ženou postoj k jídlu. Co to znamená? Že žena, která byla zvyklá stravovat se střídmě, si vezme muže, který pracuje fyzicky a potřebuje tedy kaloričtější stravu. Postupem času i partnerka přejme jeho stravovací návyky a začíná pomalu přibírat.

 

 

4. ZDRAVÉ JE NEKOUŘIT, ALE ... . . . počítejte s tím, že když tento zlozvyk utnete, přiberete na váze. Nikotin snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Vědci z Michiganu zjistili, že přiObrazek absenci nikotinu může člověk během půlroku přibrat v průměru 8,7 kg. Každopádně se vyplatí přestat kouřit. Musíte ale počítat s tím, že si zároveň musíte upravit jídelníček a hlavně odolat nástraze sladkých šidítek za cigaretu.

5.CUKROVKA I DEPRESE ZVYŠUJí HMOTNOST Dříve se tradovalo, že po antikoncepci se přibírá. Dnes už však jsou pilulky na tak vysoké úrovni, že není třeba se obávat o svou váhu. Ale například budete-li užívat antidepresiva, počítejte s váhovým přírůstkem o tři až čtyři kilogramy za první půl rok. I léky na vysoký tlak mohou způsobit ztloustnutí až o dvě kila. Nemocní cukrovkou s nárůstem váhy počitat musí, zvlášť když si píchají inzulín. Na tenhle problém sami nestačíte. Poraďte se s odborníkem na výživu, který by vám měl vytvořit dietní systém přímo na tělo. A nezapomínejte, že sportování má také něco do sebe!